• Denizden 60 Km Uzakta Karides Yetiştiriyorlar
  • Pamuk Ekim Alanlarındaki Azalma Dikkat Çekici

logo

13 Şubat 2013

“Akdeniz Oyunları Adana İçin Fırsat”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, Akdeniz Oyunları’nın Adana ve Mersin’in dünyaya tanıtımı bakımından önemli bir fırsat olduğunu söyledi:

Akdeniz Oyunları organizasyonunun Adana bölümünün Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile birlikte Adana Ticaret Odası tarafından üstlenildiğini bildiren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, “Bu etkinlikler, bölgemize gelecek binlerce kişiyle sosyal ve kültürel hayatın yanı sıra, otelcisinden, taksicisine, lokantacısından simitçisine kadar alışveriş dünyası ve ekonomik hayata da katkıda bulunacak bölgemizde şimdiye kadar benzeri görülmeyen ölçüde önemli bir hareketlilik yaratacaktır” dedi.

2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunları kapsamındaki kano, kürek, hentbol, binicilik branşlarındaki yarışma ve etkinliklerin Adana’da gerçekleştirileceğine ilişkin protokolü, Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da katılımlarıyla düzenlenen bir törende imzaladıklarını kaydeden ATO Başkanı Ali Gizer, oyunların eksiksiz tamamlanabilmesine yönelik çalışmalarını hızla sürdürdüklerini kaydetti.

Gizer, 24 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında, tarihinde en çok branşın katılımıyla, 32 spor dalında düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları’nın, Akdeniz’e kıyısı olan Asya, Afrika ve Avrupa’dan 25 ülkenin sporcularını ve sporseverlerini Adana ve Mersin’de buluşturacağını söyledi. Etkinlikler kapsamında Akdeniz Oyunları’nın 60. yılı kutlama gösterilerinin de gerçekleştirileceğini kaydeden Ali Gizer, bugüne kadar Akdeniz Oyunları’nın düzenlendiği ülke ve kentlerin her bakımdan önemli kazanımlar sağladığını, Adana’ya bu oyunlar için şimdiden 4 branşta 2 tesisin yapılması, 3 tesisin de modernizasyonunun gerçekleştirilmiş olmasının bunun kanıtı olduğunu vurguladı.

Gerek Mersin, gerekse de Adana’nın bu sınavdan başarıyla çıkmasının önemine değinen Gizer, günümüzde sporun din, dil, ırk, cinsiyet, yaş, meslek, biyolojik, sosyal ve kültürel ayrım kabul etmeden, tüm insanları ilgilendiren evrensel bir olguya dönüştüğünü ifade etti. Küreselleşen ve tek pazar olan yeni dünya düzeninde ülkeleri de birbirine yaklaştıran sporun dostluk ve barış mesajları verme özelliğiyle bir köprü oluşturduğunu ayrıca uluslararası politika açısından ülke yönetimlerini de etkilediğini anlatan Gizer, “Ülkeler sporu, ideolojik, sosyal ve siyasi yönden propaganda aracı olarak görmekte, maddi kazanç sağlamak ve ülke reklamlarını yaparak turizmi canlandırmak amacıyla çeşitli uluslararası etkinliklere talip olmaktadırlar. Bu nedenle, uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapma isteği ülkeler arasında rekabetin yoğunlaşmasına bile yol açmaktadır” dedi.

Akdeniz Oyunları kapsamında Adana ve Mersin’e gelecek 4 bin dolayındaki sporcu sayısının, beraberindekilerle 7 bine ulaşmasının beklendiğini ifade eden Gizer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu rakamlara gelecek olan turist sayısını da ekleyince bölgemizde şimdiye kadar benzeri görülmeyen oranda bir hareketlilik yaşanacaktır. Bu bakımdan bizlere düşen görev, başta taksi şoförleri, lokantacı ve oteller olmak üzere bu kentte yaşayan herkesin bu organizasyonun bir parçası haline gelebilmesine katkıda bulunmaktır. Oyunlar kapsamında kentimize gelecek olan misafirlerimizin beklentilerinin karşılanabilmesine dönük olarak, üyelerimize ve ilgili çevrelere Çukurova Üniversitemiz ile birlikte başta yabancı dil ve hijyen konularında olmak üzere gerek duyulan tüm alanlarda eğitim vereceğiz ve eğitime katılanları da sertifika ile ödüllendireceğiz. Bu bilgilendirme faaliyetlerimizin ana amacı kentimize gelen misafirlerimizin rahatlarının sağlanabilmesine yönelik olacaktır. Şu kesin bir gerçektir ki, etkinlikler kapsamında Adana ve Mersin’in elde edeceği başarı, öncelikle mevcut ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyelimize katkı sağlayacaktır. Bundan da önemlisi ortaya koyacağımız performans ve başarıyı gelecek nesillerimize bırakacağımız en güzel miras olacaktır. Çünkü bu etkinlikler Adana’nın başta turizm ve ekonomi olmak üzere sosyokültürel tüm değerlerinin her bakımdan tanıtımı bakımından eşsiz bir fırsat yaratacaktır.”

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ